Białystok - Tajemnicze kanały przy Galerii Arsenał - 17.10.2011 - INFORMATOR BIAŁOSTOCKI
 •  KONTAKT  •  Szukaj w serwisie  »              
Strona główna »  Foto relacje »  Tajemnicze kanały przy Galerii Arsenał - 17.10.2011

Tajemnicze kanały przy Galerii Arsenał - 17.10.2011Na początku czerwca 2011 roku na dziedzińcu Galerii Arsenał robotnicy pracujący nad modernizacją sieci kanalizacyjnej, natknęli się na dawne fragmenty murów, które były umieszczone bardzo płytko, bo na głębokości około 1 metra i sięgały zaledwie kilka cegieł w dół.
Lech Pawlata z Podlaskiej Pracowni Archeologicznej, który prowadził tu badania archeologiczne relacjonuje, że to kamienne fundamenty budynku gospodarskiego z XVI wieku oraz fundamenty istniejącego niegdyś łącznika między pałacem, a dzisiejszą Galerią Arsenał.
Z ziemi zostały też wydobyte niewielkie fragmenty dawnej delikatnej ceramiki porcelanowej o czarnym kolorze wykonanej w XVII, bądĽ XVIII wieku.
Z kolei na początku lipca 2011 roku odkryto tajemnicze kanały. Na razie jeszcze nie wiadomo, czy były powiązane z podziemiami pałacu czy po prostu służyły jako kanalizacja.
Konserwator zabytków rozważa, by zostały przykryte szkłem. Dzięki temu okolice Galerii Arsenał stałyby się atrakcją turystyczną.
Teren dzisiejszego dziedzińca Galerii Arsenał nigdy wcześniej nie był rozkopywany.

Tajemnicze kanały przy Galerii Arsenał

Tajemnicze kanały przy Galerii Arsenał

Tajemnicze kanały przy Galerii Arsenał

Tajemnicze kanały przy Galerii Arsenał

Tajemnicze kanały przy Galerii Arsenał


© Copyright • BIAŁYSTOK 2008-2024 • Pliki cookies »